Risicoklasse 2: welke inbraakbeveiliging hoort daarbij?
Risicoklasse 2 is de klasse waar de meeste mensen en bedrijven in terechtkomen. Hier komt voor het eerst een harde alarmeis om de hoek kijken: goed hang- en sluitwerk is niet meer genoeg, er moet ook een volwaardig alarmsysteem hangen dat doormeldt naar een erkende meldkamer. Hieronder lees je wanneer je in klasse 2 valt en wat er precies van je verwacht wordt.
Kort antwoord: wat houdt risicoklasse 2 in?
Je valt in risicoklasse 2 als de waarde van je attractieve inboedel tussen € 75.001 en € 125.000 ligt (woning), of als je bedrijfsgoederen aantrekkelijk zijn voor inbrekers. De VRKI vraagt dan gecertificeerd inbraakwerend hang- en sluitwerk plus een volwaardig alarmsysteem met doormelding naar een erkende meldkamer en geregelde opvolging.
| Wanneer je in klasse 2 valt | |
|---|---|
| Woning | Attractieve inboedel van € 75.001 t/m € 125.000 |
| Bedrijfspand | Aantrekkelijke goederen tot € 175.000, gemiddeld aantrekkelijke goederen van € 10.000 tot € 350.000, of zeer aantrekkelijke goederen tot € 10.000. |
Waarden volgens VRKI 2.0 versie 2026, geldig sinds 1 januari 2026. De definitieve klasse stelt een erkend beveiligingsbedrijf vast met het officiële intakedocument.
Voor wie geldt risicoklasse 2 meestal?
Sieraden, dure horloges, camera-apparatuur, een paar e-bikes in de schuur. Samen sneller boven de € 75.000 dan je denkt.
Uitgestalde goederen zijn per definitie aantrekkelijker: ze liggen zichtbaar en zijn snel mee te nemen.
Een installatiebedrijf met busgereedschap, een kantoor met tientallen laptops: dat zijn precies de goederen waar inbrekers voor komen.
Welke maatregelen vraagt klasse 2?
De VRKI schrijft geen enkele oplossing voor, maar een aantal toegestane combinaties. Voldoe je aan één daarvan, dan voldoe je aan de klasse. Dat is precies waar de ruimte zit om te besparen.
| Combinatie | Wat dat betekent |
|---|---|
O1 + BK2 + EL2 + AT2 + RE2 | De standaardroute: gecertificeerd sluitwerk plus een volwaardig alarm met doormelding en opvolging. |
O1 + BK3 + EL2 + AT2 + RE2 | Zwaardere schil in ruil voor dezelfde alarmeis — interessant als je toch aan de gevel werkt. |
O1 + BK2 + EL2 + AT2 + RE2 + CO2/ME2 | Met een afgeschermde ruimte of waardeberging voor het kostbaarste deel. |
O1 + BK1 + EL3 + AT2 + RE2 + CO3/ME3 | Lichtere schil, maar dan een zwaarder alarm en een stevigere waardeberging. |
O = organisatorisch · BK = bouwkundig · EL = elektronisch (alarm) · AT = alarmtransmissie (doormelding) · RE = reactie (opvolging) · CO/ME = compartimentering of waardeberging · SD = schildetectie. Uitleg per letter staat op de VRKI-toolpagina.
Bouwkundig: wat betekent dit voor je deuren en ramen?
BK2 is hier het uitgangspunt: gevelelementen die een inbreker ongeveer drie minuten tegenhouden, aangetoond met gecertificeerd hang- en sluitwerk. Kies je voor de BK3-route (ongeveer vijf minuten), dan wordt je schil zwaarder maar blijft de alarmeis gelijk. Dat kan gunstig uitpakken als je toch aan je kozijnen of rolluiken werkt.
Alarm en detectie: wat moet er hangen?
Vanaf klasse 2 is een volwaardig alarmsysteem de norm: detectie op alle voor een inbreker bereikbare ruimten, met nadruk op de plekken waar de waardevolle spullen liggen en op de verbindende ruimten. De melding moet naar een erkende meldkamer (PAC) gaan, en er moet vastliggen wie er opvolgt — meestal een sleutelhouder.
Camera’s tellen niet mee in de VRKI. De norm gaat over alarm en bouwkundige beveiliging. Camera’s zijn een sterke aanvulling — afschrikken, herkennen en bewijs bij de schadeafhandeling — maar ze verlagen je klasse niet.
Waar het in de praktijk misgaat
- “Ik heb al een alarm” is niet hetzelfde als voldoen Een zelf opgehangen systeem dat alleen je telefoon belt, voldoet niet aan de doormeldeis. De verbinding naar de meldkamer en de opvolging horen erbij.
- Camera’s vervangen het alarm niet Ze tellen niet mee in de VRKI. Ze zijn wel een sterke aanvulling: afschrikken, herkennen en bewijs bij de schadeafhandeling.
- Hier zit de meeste besparing Klasse 2 kent vier toegestane combinaties. Welke voor jou het gunstigst is, hangt af van wat er al staat. Dat rekenen we door voordat we iets voorstellen.
Welk certificaat vraagt je verzekeraar bij deze klasse?
Bij klasse 2 vragen verzekeraars regelmatig om een bewijsstuk dat je installatie aan de VRKI voldoet: een VEB-verklaring of een BORG-certificaat. Wij zijn VEB-erkend en mogen onze eigen installaties conform de VEB-eisen opleveren, zonder externe keurder. Wat jouw polis precies vraagt, kijken we vooraf met je na.
Meer over de verschillen: VEB-certificaat uitgelegd · keurmerken op een rij.
We rekenen de gunstigste route voor je door
Er zijn meerdere manieren om aan risicoklasse 2 te voldoen, en ze verschillen flink in prijs. Onze VEB-erkende adviseur kijkt naar je pand, kiest de gunstigste combinatie en stemt waar nodig af met je verzekeraar. Vrijblijvend, ook als je alleen wilt weten waar je staat.
Veelgestelde vragen over risicoklasse 2
In de praktijk wel. Alle toegestane combinaties bij klasse 2 bevatten een elektronisch alarmsysteem met doormelding naar een erkende meldkamer.
Naast gecertificeerd hang- en sluitwerk een volwaardig alarm met doormelding en geregelde opvolging. Voor bedrijven met aantrekkelijke goederen zoals telefoons, laptops of gereedschap komt klasse 2 al vanaf ongeveer 10.000 euro aan waarde in beeld.
Technisch kan het, maar voor een verzekeringseis heb je een oplevering nodig van een erkend bedrijf. Zonder die verklaring heb je geen bewijs dat je installatie aan de klasse voldoet.
Bij klasse 2 wel. Een melding die alleen op je eigen telefoon binnenkomt, telt niet als doormelding: er moet iemand zijn die opvolgt, ook als jij niet kijkt.
Dat hangt af van je pand, het aantal ruimten en wat er al hangt. Omdat er vier toegestane combinaties zijn, verschilt de prijs flink. We rekenen de gunstigste route voor je door in een gratis adviesgesprek.