Zakelijk Particulier
Pakket samenstellen
Advies gesprek Offerte
Cameravorm kiezen

Dome, bullet, turret of PTZ: welke cameravorm?

De vorm van een camera is geen kwestie van smaak, maar van de plek en van wat hij moet zien. Dome, bullet, turret en PTZ hebben elk hun sterke kant. CameraInstallatie installeert ze allemaal sinds 1999, met eigen monteurs in loondienst, en adviseert eerlijk — ook als een goedkopere vorm beter past.

Eigen monteurs in loondienst Dome, bullet, turret én PTZ Eerlijk advies, geen overkill 4,3 op Google uit 163 reviews VEB-gecertificeerd, sinds 1999
Eerst even helder

Vier vormen, één simpele vraag: waar hangt hij en wat moet hij zien?

Dome, bullet, turret en PTZ zeggen niets over de beeldkwaliteit en alles over de behuizing. Onder al die vormen zit vaak dezelfde soort sensor en lens; hoeveel je uiteindelijk ziet, hangt af van de resolutie en het nachtzicht, niet van de vorm. De vorm bepaalt vooral waar de camera netjes hángt en hoe opvallend hij is.

De dome zit in een koepeltje en verdwijnt tegen een plafond of gevel. De bullet is de klassieke buisvorm die je van verre ziet zitten. De turret is een bolletje in een bakje, het beste jongetje van de klas voor nachtzicht. En de PTZ kun je op afstand laten draaien, kantelen en inzoomen. Zo legt CameraInstallatie het aan de telefoon uit, en meestal wijst de plek daarna vanzelf de vorm aan.

Onze adviseurs kiezen de vorm daarom nooit vooraf. Ze kijken eerst naar de situatie: hangt hij binnen aan het plafond, langs de gevel, boven de oprit of op een groot terrein? Wil je hem juist zíen hangen om inbrekers te ontmoedigen, of moet hij zo onopvallend mogelijk zijn? Uit dat gesprek rolt de vorm er vanzelf uit.

4vormen: dome, bullet, turret en PTZ
Domediscreet, vooral binnen en aan het plafond
Turrethet scherpste nachtzicht van de vier
1PTZ die een heel terrein afdekt
Dome-camera's onder de dakrand van een villa met rieten kap
Waar het om draaitDe plek kiest de vorm
Welke waar

Waar hangt welke vorm het beste?

Dit zijn de plekken waarmee mensen CameraInstallatie bellen. Herken je die van jou, dan weet je meteen welke vorm de logische keuze is.

Voordeur of entreeDome of turret: dichtbij, discreet en niet uit te draaien
Oprit en voortuinTurret of bullet: scherp nachtzicht tot achter op het pad
Langs de gevel of op de hoekBullet: groot bereik én zichtbaar afschrikken
Binnen aan het plafondDome: onopvallend en lastig te verdraaien of te slopen
Groot bedrijfsterreinPTZ: één camera die meedraait en inzoomt op wat beweegt
Magazijn of loodsDome of turret aan het plafond voor breed overzicht
De dome

Dome: discreet, onopvallend en lastig te verdraaien

De dome zit onder een half doorzichtig koepeltje. Daardoor kun je van buitenaf niet zien welke kant hij op kijkt, en dat werkt op twee manieren: het oogt netjes en onopvallend, en het maakt de camera moeilijk gericht te ontwijken. Aan een plafond binnen, in een hal, winkel of magazijn, is de dome bij CameraInstallatie daarom de vaste keuze.

Het koepeltje beschermt bovendien de lens en het scharnier, wat de dome ook een goede vandaalbestendige optie maakt: er zit niets uitstekends om aan te trekken of weg te draaien. De keerzijde zit in de nacht. De infrarood-leds schijnen bij een dome van binnenuit tegen het koepeltje, en dat kan overstraling geven, zeker als de koepel stoffig of beslagen is. Hoe dat nachtzicht precies werkt, leggen we uit bij nachtzicht van een beveiligingscamera. Buiten pakken wij daarom vaker een turret; binnen aan het plafond blijft de dome de logische vorm.

  • Onopvallend: je ziet niet welke kant hij op kijkt
  • Sterk aan een plafond, binnen en in het zicht van publiek
  • Vandaalbestendig: niets om aan te trekken of weg te draaien
  • Let op de nacht: de koepel kan overstraling geven
Witte dome-camera onopvallend gemonteerd onder de plafondrand van een entreehalDiscreet aan het plafond

De bullet

Bullet: zichtbaar, afschrikkend en gemaakt voor bereik

De bullet is de camera in de klassieke buisvorm, met een zonnekap eroverheen. Je ziet hem hangen, en dat is precies de bedoeling: een zichtbare camera langs de gevel of op de hoek van een pand laat een insluiper twee keer nadenken. Omdat de behuizing langer is, past er vaak een grotere lens in, waardoor de bullet uitstekend is voor het overzien van een oprit, een parkeerplaats of een lange gevel.

Hij is bovendien eenvoudig te richten: je draait de arm precies op het punt dat je wilt zien. Wil je weten hoeveel detail zo’n camera op afstand vasthoudt, lees dan verder bij Full HD, 2K of 4K. De keerzijde van dat zichtbare karakter: een bullet is duidelijk aanwezig, dus wie kwaad wil weet ook waar hij hangt, en op de kap verzamelen zich sneller spinnenwebben en vogelpoep. De monteurs van CameraInstallatie houden daar bij de plek rekening mee, zodat je er lang plezier van houdt.

Vuistregel op de werkvloer: wil je afschrikken en veel terrein zien, dan is de bullet vaak de beste vorm; wil je juist niet opvallen, kijk dan naar een dome of turret.

Bullet-camera gemonteerd onder de dakrand, gericht op het terrein eronder
Zichtbare bullet-camera aan een bedrijfsgevel die het terrein overziet
Twee bullet-camera's op een lantaarnpaal boven een parkeerterrein
Witte bullet-beveiligingscamera in de klassieke buisvorm met zonnekap
De ervaring erachter

Wat er achter zo’n vormkeuze schuilgaat

De juiste vorm kiezen is vooral een kwestie van goed kijken naar de plek. Dit is het team van CameraInstallatie dat die tijd er wel in steekt.

1999het jaar waarin we begonnen
125.000+camera’s geplaatst
2000+installaties per jaar
36vaste collega’s in loondienst
4,3op Google uit 163 reviews
0abonnementen, het systeem is van jou

De turret

Turret: het scherpste nachtzicht, zonder overstraling

De turret, ook wel eyeball genoemd, is een bolletje dat in een open bakje draait. Het grote verschil met de dome zit in de nacht: bij een turret zitten de infrarood-leds los van de lens, zonder koepeltje ertussen. Daardoor kaatst er ’s nachts nauwelijks licht terug en krijg je het schoonste, scherpste nachtbeeld van de vier vormen. Voor buiten, waar het ’s nachts echt donker wordt, is dat precies wat je wilt.

Je richt hem net zo makkelijk als een dome door het bolletje in het bakje te draaien, en omdat er weinig uitsteekt is hij redelijk goed bestand tegen een klap of een ruk. Daarom hangt CameraInstallatie aan de oprit, de voortuin of langs de gevel vaak een turret in plaats van een dome. Wil je zeker weten dat je ’s nachts ook echt iets ziet, lees dan hoe nachtzicht werkt en waar je een buitencamera het beste plaatst.

  • Het beste nachtzicht: leds los van de lens, geen overstraling
  • Onze vaste keuze voor buiten, oprit en voortuin
  • Even makkelijk te richten als een dome
  • Compact en stevig, dus goed bestand tegen een klap
Turret-camera gemonteerd bij een glazen entreepui van een bedrijfspandTurret bij de entree
Witte turret-beveiligingscamera van dichtbij, het bolletje in het open bakjeHet bolletje in het bakje
De PTZ

PTZ: draaien, kantelen en inzoomen — en wanneer het overkill is

PTZ staat voor pan, tilt en zoom: je kunt de camera op afstand laten draaien, kantelen en optisch inzoomen. Met autotrack volgt hij zelfs vanzelf iemand die over het terrein loopt. Voor een groot bedrijfsterrein, een haven of een parkeerplaats is dat geweldig, want één PTZ dekt af waar je anders drie of vier vaste camera’s voor nodig hebt. Bij CameraInstallatie.nl zetten we hem in waar echt afstand en beweging in het spel zijn.

Maar een PTZ heeft ook een keerzijde, en die noemen wij eerlijk. Hij kijkt altijd maar één kant op: staat hij naar links gedraaid, dan mist hij rechts. Daarom werkt een PTZ het beste als aanvulling op vaste camera’s die het overzicht vasthouden, of met autotrack en iemand die meekijkt. Voor een gewone woning, oprit of voortuin is een PTZ meestal overkill: daar zie je met een paar goed geplaatste turrets of bullets alles, vaak scherper en voor minder geld. Twijfel je, kijk dan met onze configurator of vraag het gewoon aan de adviseur.

  • Één camera voor een groot terrein: draaien, kantelen, inzoomen
  • Autotrack volgt vanzelf wat er beweegt
  • Let op: kijkt maar één kant tegelijk, dus een blinde hoek
  • Voor een woning meestal overkill: vaste camera’s zijn beter
PTZ-camera met 360 graden autotrack, gemonteerd om een groot terrein te overzienÉén camera, heel het terrein
Hoe wij dit aanpakken

Eerst nadenken, dan pas boren

Wij denken vooraf na: wat is de situatie, welke vorm lost dit het beste op, welke producten gebruiken we, en welke monteur zetten wij op deze klus.

Monteur van CameraInstallatie installeert een camera aan de dakrand
Eigen vakmensenVast team, in loondienst
01
SITUATIE

Eerst kijken naar de plek en het zicht

De adviseur loopt met je mee: binnen aan het plafond, langs de gevel, boven de oprit of een heel terrein. En vooral: moet de camera opvallen om af te schrikken, of juist onopvallend zijn? Dat bepaalt de vorm.

02
OPLOSSING

De vorm die bij de plek past

Discreet aan het plafond wordt een dome, buiten met scherp nachtzicht een turret, zichtbaar afschrikken langs de gevel een bullet, en een groot terrein een PTZ. Geen overkill, wel het juiste beeld.

03
PRODUCTEN

Het juiste model, zo nodig in de juiste kleur

Welk merk en model past, hangt af van de situatie en het gewenste bereik. Moet de camera in de kleur van het kozijn of de gevel, dan gaat hij eerst onze eigen spuitcabine in.

04
MONTEUR

De juiste monteur op de juiste klus

Iedere locatie is anders, en iedere monteur is anders, dus kiezen we bewust wie er komt. Na afloop lopen we alles met je door en heb je garantie plus een eigen helpdesk bij CameraInstallatie voor daarna.

Zichtbaar of discreet

Wil je hem juist zíen, of moet hij opgaan in de gevel?

De vorm bepaalt niet alleen wat een camera ziet, maar ook hoe hij in het zicht ligt. Een bullet mag je best zien hangen, want dat schrikt af. Een dome of turret wil je vaak juist laten opgaan in het plafond of de gevel. Dat is een keuze die je bewust maakt, en waar wij graag over meedenken.

Daar hoort de afwerking bij. In onze eigen spuitcabine spuiten wij nagenoeg elke camera in de kleur die je wenst: die van het kozijn, de gevel of het overige hang- en sluitwerk. Zo valt een discrete camera echt weg, terwijl een bullet die je juist wél wilt tonen strak en verzorgd blijft. Dat noemen wij maatwerk, en het is precies waarom CameraInstallatie met eigen monteurs in loondienst werkt. Meer daarover lees je op onze werkwijze.

“De ene camera moet je zien, de andere juist niet. Die keuze maak je vooraf, niet als hij al hangt.”
Monteur Peter van CameraInstallatiePeter, monteur bij CameraInstallatie
Camera-onderdelen in de eigen spuitcabine, klaar om in de gewenste kleur te worden gespoten
Hoe klanten het beoordelen

Een 4,3 op Google en Bedrijf van het Jaar 2024-2025

4,3 / 5

Gemiddelde beoordeling van klanten van CameraInstallatie.nl, uit 163 Google-reviews

Bedrijf van het Jaar 2024-2025Toegekend voor onze manier van werken en de nazorg erna
Sinds 1999ruim 25 jaar camerabeveiliging
125.000+camera’s geplaatst
Eigen teamVEB-gecertificeerd, in loondienst
▶ Zie het uitgelegd
Dome versus turret — het verschil – video van CameraInstallatie.nl

Dome versus turret — het verschil

Welke cameravorm past waar. Uitgelegd door CameraInstallatie.nl.

Speelt af op deze pagina – je blijft dus gewoon hier.

Koen van Fulpen, adviseur bij CameraInstallatie.nl
Even sparren

Koen kijkt met je mee welke vorm bij jouw plek past

Twijfel je tussen een dome, een turret, een bullet of een PTZ, dan is dat meestal binnen een kwartier helder. Koen kijkt naar je situatie, naar wat de camera moet zien en zegt eerlijk welke vorm het beste past — ook als dat de goedkoopste optie is.

Hij is adviseur bij CameraInstallatie en komt gratis en vrijblijvend langs. Je krijgt een helder plan met de vorm, de plek en het bereik van elke camera, en daarna beslis jij rustig.

“Mensen vragen naar een merk, maar de eerste vraag is de vorm en de plek. Zit dat goed, dan doet elk goed merk zijn werk.”Koen van Fulpen, adviseur
Veelgestelde vragen

Vragen over cameravormen

Wat is het verschil tussen een dome, bullet, turret en PTZ?

Het zijn vier behuizingen, geen kwaliteitsniveaus. Een dome zit in een koepeltje en is discreet, vooral binnen aan het plafond. Een bullet is de zichtbare buisvorm met een grote lens, sterk in afschrikken en bereik. Een turret is een bolletje in een open bakje met het beste nachtzicht, onze vaste keuze voor buiten. Een PTZ kun je op afstand laten draaien, kantelen en inzoomen, ideaal voor een groot terrein. De beeldkwaliteit hangt niet van de vorm af, maar van de resolutie en het nachtzicht.

Welke cameravorm heeft het beste nachtzicht?

De turret. Bij een turret zitten de infrarood-leds los van de lens, zonder koepeltje ertussen, waardoor er ’s nachts nauwelijks licht terugkaatst. Je krijgt daardoor het schoonste, scherpste nachtbeeld van de vier vormen. Bij een dome schijnen de leds van binnenuit tegen het koepeltje, wat overstraling kan geven, zeker als de koepel stoffig of beslagen is. Voor buiten, waar het echt donker wordt, adviseren wij daarom vaak een turret.

Welke camera is het meest vandaalbestendig?

De dome, en in mindere mate de turret. Bij een dome zit alles onder een stevig koepeltje en steekt er niets uit om aan te trekken of weg te draaien. Dat maakt hem bij uitstek geschikt voor plekken binnen handbereik, zoals een entree, een schoolgang of een openbare ruimte. Een turret is compact en steekt weinig uit, dus die is ook redelijk goed bestand tegen een klap. Een bullet steekt met zijn arm en kap juist het meeste uit en is daarmee het gevoeligst.

Wanneer is een PTZ-camera overkill?

Bij een gewone woning, oprit of voortuin is een PTZ meestal overbodig. Een PTZ kijkt altijd maar één kant tegelijk, dus staat hij naar links gedraaid, dan mist hij rechts. Met een paar goed geplaatste turrets of bullets zie je bij een woning alles tegelijk, vaak scherper en voor minder geld. Een PTZ komt tot zijn recht op een groot bedrijfsterrein, een haven of een parkeerplaats, het liefst als aanvulling op vaste camera’s of met autotrack en iemand die meekijkt.

Welke vorm kies ik voor binnen aan het plafond?

Een dome. De koepelvorm gaat op tegen het plafond, valt nauwelijks op en je kunt van onderaf niet zien welke kant hij op kijkt. Dat werkt goed in een hal, winkel, kantoor of magazijn. Bovendien is de dome vandaalbestendig, wat prettig is op plekken waar veel mensen langslopen. Alleen buiten in het donker pakken we vaker een turret, omdat die een schoner nachtbeeld geeft.

Kan de camera in de kleur van mijn gevel of kozijn?

Ja. In de eigen spuitcabine van CameraInstallatie.nl spuiten wij nagenoeg elke camera in de kleur die je wenst: die van het kozijn, de gevel of het overige hang- en sluitwerk. Zo laat je een discrete dome of turret echt wegvallen, terwijl een bullet die je juist wilt tonen strak en verzorgd blijft. Dat noemen wij maatwerk: of je hem nu wilt zien of niet, hij hoort er netjes bij te zitten.

Welk merk camera is het dan?

Dat hangt af van de vorm, de plek en het gewenste bereik. Wij werken met meerdere merken en kiezen per situatie wat past, van een compacte dome tot een PTZ met autotrack. De vorm en de plek bepalen we eerst; het merk volgt daarna. Wil je alvast sparren of zelf een systeem samenstellen, gebruik dan onze configurator of bekijk de veelgestelde vragen.

Plan direct, gratis & vrijblijvend

Benieuwd welke vorm bij jou past? Kies hieronder een moment

Dit is de echte agenda van CameraInstallatie. Pak een tijd die jou uitkomt; we bellen je of komen langs om te kijken naar de plek en welke vorm daar het beste werkt. Je zit nergens aan vast.

  • Gratis & vrijblijvend
  • Eigen vaste adviseur
  • Reactie binnen 24 uur
Agenda laden…
Liever bellen?036 52 90 007 ·  of mailinfo@camerainstallatie.nl
Contact

Twijfel je nog tussen dome, bullet, turret of PTZ?

Bel of mail het team van CameraInstallatie.nl gerust. Vaak kunnen we aan de telefoon al inschatten welke vorm bij jouw plek past, en zo niet, dan komen we kijken.

Bel ons036 52 90 007, ma t/m vr 08:30-17:00
Mail onsinfo@camerainstallatie.nl
Onze locatieVerfmolenstraat 4, 1333 AV Almere
Naar de contactpagina →