Kun je ONVIF- of een andere-merk-camera op een UniFi NVR zetten?
Je hebt een UniFi-console (bijvoorbeeld een UNVR of een Dream Machine) en je vraagt je af: kan ik daar ook een camera van een ánder merk op aansluiten? Bijvoorbeeld een ONVIF-camera die je nog had liggen. Ik leg je hieronder eerlijk uit wat er tegenwoordig wél kan, wat niet, waar je tegenaan loopt, en welke keuze in de praktijk het slimst is. Precies zoals ik het je aan de telefoon zou vertellen.
Geschreven door John van den Bosch, medeoprichter & IT-/beveiligingsspecialist bij CameraInstallatie · Sinds 1999 · 2200 installaties per jaar · eigen monteurs.
Laatst bijgewerkt: 1 augustus 2026
Kort antwoord: Ja, sinds UniFi Protect 5.0 kun je een ONVIF-camera van een ander merk aan een UniFi-console (zoals een UNVR) toevoegen — maar wel beperkt. Je krijgt live beeld en opname, zonder extra licentie. Wat je mist: de slimme functies (persoon-, voertuig- en pakketherkenning, slimme meldingen) werken alleen met Ubiquiti’s eigen camera’s, het geluid is beperkt, en een camera die alleen RTSP spreekt zonder ONVIF krijg je er meestal niet in. Wil je die AI-functies écht, blijf dan binnen het UniFi-ecosysteem, of gebruik een aparte recorder van het andere merk. Wij adviseren de juiste combinatie en richten het netjes in.
Even eerlijk vooraf: UniFi Protect is een gesloten systeem
Voordat je gaat schroeven, dit vooraf — het scheelt je teleurstelling. UniFi Protect (het camerasysteem van Ubiquiti) is gebouwd als een gesloten ecosysteem. Het is gemaakt om vooral met de eigen Ubiquiti-camera’s te werken: die praten direct met de console, doen zelf de slimme herkenning aan boord, en alles klikt naadloos in elkaar. Dat is meteen de kracht van UniFi — en tegelijk de reden dat een camera van een ander merk er niet vanzelfsprekend bij past.
Lang was het simpelweg niet mogelijk om een vreemde camera aan een UniFi-console te hangen. Dat is de laatste jaren veranderd: er is nu ONVIF-ondersteuning. Maar — en dit is het eerlijke deel — die is beperkt. Hieronder leg ik precies uit wat je er wel en niet van moet verwachten.
ONVIF is een open “taal” waarmee camera’s en recorders van verschillende merken met elkaar kunnen praten. Werkt een camera volgens ONVIF, dan is de kans groter dat een ander systeem hem herkent. Meer daarover lees je in ons algemene stuk over ONVIF-camera’s op je recorder.
Wat werkt wél en wat niet op een UniFi NVR?
Dit is het hart van je vraag, dus laat ik het meteen naast elkaar zetten. Zo zie je in één oogopslag wat je van een ONVIF-camera op een UniFi-console mag verwachten:
| Functie | Ubiquiti-camera | ONVIF-camera (ander merk) |
|---|---|---|
| Live beeld bekijken | Ja | Ja |
| Continu opnemen | Ja | Ja (meestal) |
| Extra licentie nodig | Nee | Nee |
| Slimme herkenning (persoon / voertuig / pakket) | Ja | Nee — alleen met eigen camera’s |
| Slimme meldingen op je telefoon | Ja | Beperkt tot niet |
| Twee-weg-audio & geluid | Ja | Beperkt |
| Zelf de juiste stream (HD) kiezen | Ja | Beperkt — soms alleen de lagere substream |
| Camera met meerdere lenzen apart instellen | Ja | Meestal niet |
| Alleen RTSP, geen ONVIF | n.v.t. | Lukt meestal niet |
De korte samenvatting: een ONVIF-camera geeft je op een UniFi-console vooral beeld en opname. Alle slimme dingen — de reden dat mensen juist voor UniFi kiezen — werken alleen met de eigen camera’s. Weeg dat mee voordat je iets aanschaft.
Kan het nu wél? De actuele stand (2025–2026)
Sinds UniFi Protect 5.0 zit er in de software een optie om ONVIF-camera’s toe te voegen. In de praktijk werkt dat zo: staat een ONVIF-camera bij je in hetzelfde netwerk, dan kan Protect hem vinden en als camera opnemen. Je hebt daar geen aparte licentie voor nodig.
Wees wel eerlijk naar jezelf over het niveau: dit voelt nog als een eerste stap, geen volwaardige integratie. Je merkt dat aan de details — welke stream hij pakt, of het geluid meekomt, hoe betrouwbaar de bewegingsdetectie is. Het ene cameramerk werkt netjes mee, het andere hapert. Reken er dus niet op dat elke willekeurige camera vlekkeloos draait.
- Wat je nodig hebt: een UniFi Protect-console (zoals een UNVR, een Dream Machine of een Cloud Key met Protect) met een recente Protect-versie.
- De camera moet ONVIF spreken (en bereikbaar zijn in hetzelfde netwerk). Een camera die enkel een kale RTSP-stream geeft, krijg je er doorgaans niet in.
- Verwacht basis, geen slimme functies: beeld en opname ja, AI-herkenning nee.
Belangrijk om te weten: hoe goed het werkt, verschilt per cameramerk, model en firmware — en Ubiquiti sleutelt hier nog aan. Wat vandaag werkt, kan na een update net anders zijn. Twijfel je of jouw specifieke camera meedoet? Leg het ons even voor vóór je koopt of ombouwt; dat scheelt teleurstelling.
Zo voeg je een ONVIF-camera toe — en wat je dan mist
Wil je het proberen met een ONVIF-camera die je al hebt? Globaal gaat het zo (menu’s kunnen per Protect-versie iets verschillen):
- Zorg dat de ONVIF-camera aan staat en in hetzelfde netwerk hangt als je UniFi-console. Zet ONVIF op de camera zelf aan en stel er een gebruiker met wachtwoord voor in.
- Open UniFi Protect en ga naar het toevoegen van apparaten (Devices / Add Device). Protect zoekt naar camera’s in het netwerk.
- Kies de gevonden ONVIF-camera (of voeg hem toe op IP-adres) en vul de ONVIF-gebruiker en het wachtwoord in die je op de camera hebt ingesteld.
- Bevestig en wacht tot de camera online komt. Je ziet nu live beeld en het opnemen start.
- Controleer de beeldkwaliteit: pakt hij de scherpe hoofdstream of de lagere substream? Dat kun je helaas niet altijd zelf kiezen.
En dit is wat je dan niet hebt op die camera:
- Geen slimme detectie: persoon, voertuig en pakket herkennen doet UniFi alleen met de eigen camera’s, want die rekenen dat zelf uit.
- Beperkte of geen slimme meldingen — je krijgt niet de gerichte “er loopt iemand”-melding.
- Geluid en twee-weg-audio werken vaak niet of maar half.
- Meerdere lenzen in één camera kun je meestal niet los instellen.
Wil je begrijpen waar ONVIF in het algemeen wel en niet op past — ook op recorders van andere merken? Lees dan ons stuk ONVIF-camera van een ander merk toevoegen. En voor het koppelen van een gewone (UniFi-)camera: camera toevoegen in UniFi Protect.
De twee eerlijke alternatieven
Loop je vast op de beperkingen, dan zijn er in de kern twee nette oplossingen. Welke het beste past, hangt af van wat je belangrijk vindt:
| Aanpak | Wanneer kies je dit | Wat je ervoor terugkrijgt |
|---|---|---|
| Binnen UniFi blijven | Je wilt één strak systeem, met de app, de slimme herkenning en alles op elkaar afgestemd | Volledige functies, naadloze bediening — maar dan met Ubiquiti-camera’s |
| Aparte recorder van het andere merk | Je hebt al goede camera’s van een ander merk, of je wilt juist die slimme functies van dat merk | Die camera’s werken vólledig, met hun eigen recorder en app — los naast je UniFi-netwerk |
- Binnen UniFi blijven is het rustigst als je toch al voor dat ecosysteem koos: alles in één app, en de slimme functies werken zoals bedoeld.
- Een aparte recorder van het merk van je camera’s is vaak de betere keuze als je die camera’s al hebt of ze specifiek uitgekozen zijn — dan benut je ze volledig in plaats van half.
- Een mengvorm (UniFi als basis, een ONVIF-camera erbij voor een simpele extra hoek) kan prima — zolang je van die extra camera geen slimme functies verwacht.
Er is geen “fout” antwoord — het hangt af van je camera’s, je budget en hoe belangrijk die slimme meldingen voor je zijn. Precies zo’n afweging maken we dagelijks met klanten. Twijfel je? Even sparren scheelt je een miskoop.
Systeem van een ander? Wij nemen het over
Je hoeft je systeem niet bij ons gekocht te hebben, en het maakt niet uit welk merk je hebt: wij nemen álle camerasystemen in onderhoud. We installeren, onderhouden en ondersteunen UniFi-systemen dagelijks — en helpen je de juiste camera-recorder-combinatie kiezen en netjes in te richten, nieuw of bestaand. We horen dit dagelijks:
- Je systeem neemt niet meer op of valt steeds uit — wij zoeken uit wat er speelt en lossen het op.
- Je oude installateur is failliet, gestopt of onbereikbaar — wij pakken het gewoon op.
- Elders gekocht of laten plaatsen en je komt er zelf niet uit — wij richten het netjes in en leggen het uit.
- Onenigheid met je vorige leverancier? Geen probleem, wij nemen het systeem en het onderhoud van je over.
- Onderhoud, service & support op elk bestaand systeem: uitbreiden, storingen verhelpen, wachtwoorden en toegang terug in orde.
- Overname & documentatie: we brengen in kaart wat er hangt, zetten de toegang op jouw naam en jij bent weer eigenaar van je eigen systeem.
Veel mensen zoeken hulp omdat ze geen toegang meer hebben tot hun eigen camera’s — wachtwoord kwijt, of de installateur is weg of failliet. In de meeste gevallen krijgen wij dat weer voor je open. Even bellen bespaart je veel gedoe.
Handig om ook te bekijken
Weet je niet welke combinatie het slimst is?
Onze servicedesk denkt telefonisch met je mee en kan veel op afstand toelichten of oplossen; moet er iemand langs, dan komt een monteur. We installeren, onderhouden en ondersteunen UniFi-systemen dagelijks — en we zeggen je eerlijk of ONVIF in jouw situatie handig is of dat een andere opzet beter past. Ook als je het systeem ergens anders kocht. VEB-erkend, eigen monteurs. Een compleet nieuw camerasysteem is er vanaf €1.199 incl. btw & installatie, desgewenst in delen te betalen.
Veelgestelde vragen over ONVIF- en andere-merk-camera’s op een UniFi NVR
Ja, sinds UniFi Protect 5.0 kun je een ONVIF-camera van een ander merk aan een UniFi-console (zoals een UNVR) toevoegen. Je krijgt dan live beeld en opname, zonder extra licentie. De slimme functies werken alleen met Ubiquiti’s eigen camera’s. Twijfel je of jouw camera meedoet? Leg het ons even voor.
Nee. De slimme herkenning van persoon, voertuig en pakket doet UniFi Protect aan boord van de eigen camera’s. Een ONVIF-camera van een ander merk geeft je alleen beeld en opname; de AI-herkenning en de bijbehorende slimme meldingen krijg je daarop niet.
In de praktijk verloopt het toevoegen via ONVIF. Een camera die alleen een kale RTSP-stream levert en geen ONVIF spreekt, krijg je er meestal niet in. Werkt je camera volgens ONVIF, dan is de kans groter dat Protect hem herkent — al blijft het per merk en firmware verschillen.
Je hebt een UniFi Protect-console nodig, zoals een UNVR, een Dream Machine of een Cloud Key met Protect, met een recente Protect-versie (5.0 of nieuwer). De ONVIF-camera moet in hetzelfde netwerk bereikbaar zijn en ONVIF aan hebben staan met een ingestelde gebruiker.
Dat hangt af van je situatie. Wil je één strak systeem met alle slimme functies, blijf dan binnen UniFi met de eigen camera’s. Heb je al goede camera’s van een ander merk, dan benut je die vaak beter met hun eigen recorder. Wij helpen je die afweging maken.
Zeker. We installeren, onderhouden en ondersteunen UniFi-systemen dagelijks en nemen bestaande systemen van elk merk in onderhoud — ook als je oude installateur onbereikbaar of failliet is. We kijken mee, richten de juiste combinatie in en leggen het je uit.