UniFi Enterprise NAS (ZFS): opslag & back-up voor je camerabeelden
Camerabeelden zijn pas iets waard als ze er nog zijn op het moment dat je ze nodig hebt. De UniFi Enterprise NAS is een netwerkopslag met het ZFS-bestandssysteem: gemaakt om grote hoeveelheden data — camerabeelden, back-ups en bedrijfsbestanden — jarenlang veilig en controleerbaar te bewaren. Ik leg je uit wat het is, waarom ZFS het verschil maakt bij bewaartijd en bewijs, en hoe wij dit voor je leveren, installeren en onderhouden.
Geschreven door Koen van Fulpen, specialist beveiliging bij CameraInstallatie · Sinds 1999 · 2200 installaties per jaar · eigen monteurs.
Laatst bijgewerkt: 1 augustus 2026
Kort antwoord: De UniFi Enterprise NAS is netwerkopslag (NAS) van Ubiquiti met het ZFS-bestandssysteem. Hij heeft 16 schijfvakken, is uitbreidbaar tot meer dan 1 petabyte ruwe opslag en gebruikt ZFS om beschadigde data automatisch te herkennen en te herstellen. Daardoor bewaar je camerabeelden, back-ups en bedrijfsdata betrouwbaar — belangrijk als beelden later als bewijs moeten dienen. Wij leveren, installeren en onderhouden dit als onderdeel van je camerasysteem en netwerk.
Wat is een NAS — en waarom telt betrouwbare opslag bij camerabeelden?

Een NAS (Network Attached Storage) is opslag die aan je netwerk hangt: een kastje vol harde schijven waar meerdere apparaten en mensen tegelijk bij kunnen. Voor camerabewaking is dat interessant, omdat je beelden dan niet alleen op de recorder staan, maar op een tweede, robuuste plek bewaard en geback-upt kunnen worden.
En dat laatste is belangrijker dan mensen denken. Een camerabeeld is pas iets waard op het moment dat je het nodig hebt — na een inbraak, een ongeval of een discussie. Precies dan wil je niet horen dat de schijf stilletjes kapot ging, dat een bestand corrupt is, of dat de bewaartijd te kort stond. Betrouwbare opslag draait om drie dingen:
- Bewaartijd: lang genoeg terug kunnen kijken. Meer opslag = meer dagen of weken beeld.
- Data-integriteit: de zekerheid dat een beeld van vorige maand nog klópt en niet stilletjes beschadigd is geraakt.
- Beschikbaarheid: een tweede kopie, zodat je niet alles kwijt bent als één schijf of recorder ermee stopt.
De recorder (NVR) neemt op; de NAS is er om die beelden veilig te bewaren en te back-uppen. Twee taken, twee apparaten — en dat is precies de bedoeling. Zo staat je bewijs nooit maar op één plek.
Onze dienstlaag: wij bepalen samen met jou de juiste bewaartijd en opslaggrootte, en richten de NAS zo in dat je camerabeelden automatisch veilig worden weggeschreven. Je hoeft zelf niets uit te zoeken.
Waarom ZFS? Het bestandssysteem dat je data bewaakt

De meeste opslag schrijft je bestanden gewoon weg en gaat ervan uit dat ze goed blijven. ZFS doet iets fundamenteel anders: het controleert je data actief en herstelt fouten voordat ze problemen worden. Dat is waarom dit bestandssysteem al jaren de standaard is in serieuze opslagomgevingen — en waarom het voor camerabeelden zo goed past. In het kort doet ZFS dit:
ZFS-pool · zelfherstel bij een beschadigd blok
ZFS controleert elk datablok met een checksum. Klopt een blok niet (bitrot, een hapernde schijf), dan herstelt ZFS het automatisch uit een goede kopie in de pool — zonder dat jij er iets van merkt.
Waarom dit telt bij camera’s: als je beelden na een half jaar als bewijs nodig hebt, wil je zeker weten dat ze niet stilletjes zijn aangetast. ZFS controleert dat continu voor je — dat is het verschil tussen “we hebben opslag” en “we hebben betróuwbare opslag”.
Onze dienstlaag: wij stellen de ZFS-pool en de redundantie voor je in en houden de schijfgezondheid in de gaten via onderhoud, zodat een beginnende schijffout op tijd wordt opgemerkt en vervangen — vóórdat je er last van krijgt.
De UniFi Enterprise NAS in het kort — de belangrijkste specificaties
Waar de meeste kleine NAS-kastjes twee of vier schijven hebben, is dit een apparaat voor serieuze hoeveelheden data. De officiële specificaties op een rij:
| Onderdeel | Wat de UniFi Enterprise NAS biedt |
|---|---|
| Bestandssysteem | Native ZFS — gericht op data-integriteit en zelfherstel |
| Schijfvakken | 16 schijfvakken (bays) voor high-capacity opslag |
| Maximale opslag | Uitbreidbaar tot meer dan 1 petabyte ruwe opslag |
| Schijfkeuze | Open-drive: geen firmware-slot, je bent vrij in welke schijven je gebruikt |
| Processor | 8 Arm Neoverse N2-cores voor zware taken |
| Geheugen | 64 GB ECC-geheugen voor extra data-integriteit |
| Cache | Dubbele NVMe-cache; optioneel M.2 NVMe als L2ARC-cache voor snelheid |
| Netwerk | Twee 25 Gigabit SFP28-poorten |
| Voeding | Redundante voedingen (redundant power supplies) |
| Licenties | Geen licentiekosten of betaalde functie-ontgrendelingen |
| Beheer | Rol-gebaseerde maprechten & koppeling met je bestaande gebruikersbeheer |
| Blokopslag | Native iSCSI, te gebruiken met virtualisatie-clusters (Proxmox, VMware, Hyper-V) |
“Ruwe” opslag is het totaal aan schijfruimte vóór je er redundantie op instelt. Met ZFS in een veilige (redundante) opstelling houd je netto wat minder over — dat is de verzekering die je data-integriteit geeft. Hoeveel je precies nodig hebt, reken je uit met onze opslag-calculator.
Onze dienstlaag: wij adviseren niet standaard het grootste apparaat, maar de opslag die past bij jóuw aantal camera’s en gewenste bewaartijd. We leveren hem compleet ingericht en werkend op — geen half werk.
Hoeveel opslag heb je nodig voor je camerabeelden?
De grootste vraag bij opslag is: hoe lang wil ik terug kunnen kijken? Dat bepaalt hoeveel TB je nodig hebt. Het hangt af van een paar dingen:
- Aantal camera’s — meer camera’s = meer beeld per dag.
- Resolutie — 4K/8 MP-beeld kost fors meer ruimte dan HD.
- Beelden per seconde (fps) — vloeiender beeld = meer data.
- Opnemen op beweging of continu — alleen bij beweging opnemen scheelt enorm.
- Gewenste bewaartijd — twee weken, een maand, of langer voor bewijs of naleving.
Een grote NAS als deze is juist interessant als je lange bewaartijden wilt, veel camera’s hebt, of beelden van meerdere locaties op één plek wilt samenbrengen. Wil je het zelf narekenen, gebruik dan onze uitleg en rekenhulp:
Onze dienstlaag: je hoeft niet zelf te rekenen. Vertel ons hoeveel camera’s je hebt en hoe lang je beelden wilt bewaren, dan rekenen wij de benodigde opslag uit en leveren we precies genoeg — niet te weinig, niet onnodig veel.
Back-up: je camerabeelden op meer dan één plek

Opslag én back-up zijn niet hetzelfde. Je recorder neemt op, de NAS bewaart betrouwbaar — maar een echte back-up betekent: een tweede kopie op een andere plek. Brand, diefstal of een defect mag nooit betekenen dat je in één klap al je beelden kwijt bent. De vuistregel die wij aanhouden:
De bekende 3-2-1-regel: drie kopieën van belangrijke data, op twee soorten opslag, waarvan één buiten de deur. UniFi’s beheer (Site Manager / Data Protection) laat je back-up-taken inplannen naar een tweede locatie, een netwerkschijf of de cloud, en toont per taak netjes of hij is geslaagd. Gecentraliseerde back-up over meerdere locaties tegelijk is iets dat UniFi verder aan het uitrollen is.
Snapshots (van ZFS) en een back-up naar buiten vullen elkaar aan: snapshots halen razendsnel een per ongeluk gewist of versleuteld bestand terug, de externe back-up beschermt tegen het verlies van het héle apparaat.
Onze dienstlaag: wij richten de back-up voor je in — naar een tweede locatie of de cloud — en controleren tijdens onderhoud of die back-ups ook echt blijven draaien. Een back-up die je nooit test, is geen back-up.
Toegang, beheer en hoe het in je netwerk past

Naast opslag voor camerabeelden is de Enterprise NAS ook een centrale plek voor bedrijfsbestanden. Een paar dingen die daarbij horen:
- Rol-gebaseerde maprechten: je bepaalt per gebruiker of groep wie bij welke map mag. Camerabeelden en gevoelige mappen scheid je zo van de rest.
- Koppeling met bestaand gebruikersbeheer: je hoeft niet overal aparte accounts aan te maken; de NAS sluit aan op je bestaande identiteitsbeheer.
- Onderdeel van je UniFi-netwerk: beheer loopt via dezelfde omgeving als je switches, accesspoints en camera’s — één overzicht.
- Snel netwerk: met twee 25 Gigabit-poorten en NVMe-cache is er ruim voldoende doorvoer voor veel camerastreams en gebruikers tegelijk.
- Blokopslag (iSCSI): voor wie servers virtualiseert, biedt de NAS ook gedeelde blokopslag voor virtualisatie-clusters.
Een stabiel netwerk is de basis onder betrouwbare opslag. Haperende bekabeling of een overbelaste switch merk je juist op het verkeerde moment. Zie ook onze uitleg over netwerk & bekabeling.
Onze dienstlaag: wij zetten de mappen, rechten en toegang netjes voor je op, koppelen de NAS aan je netwerk en leggen uit hoe je erbij komt — op kantoor en veilig op afstand. Zo blijf jij eigenaar en houd je het overzicht.
NAS of NVR — wat is nu het verschil?
Deze twee worden vaak door elkaar gehaald. Kort naast elkaar, zodat je meteen ziet waarvoor je wat gebruikt:
| Recorder (NVR) | Netwerkopslag (NAS) | |
|---|---|---|
| Hoofdtaak | Camerabeelden live opnemen | Data betrouwbaar bewaren & back-uppen |
| Waar het om draait | Camerastreams, bewegingsdetectie, terugkijken | Data-integriteit, capaciteit, back-up |
| Typische inhoud | De opnames van je camera’s | Camera-back-ups én bedrijfsbestanden |
| Sterk in | Alles wat met opnemen te maken heeft | Grote capaciteit, ZFS-bescherming, meerdere gebruikers |
| Samen | Neemt op | Bewaart en beschermt de kopie |
Ze zijn dus geen concurrenten maar een team: de NVR neemt op, de NAS zorgt dat die beelden veilig en lang bewaard blijven. Wil je specifiek weten hoe de UniFi-recorder met opslag en RAID omgaat, lees dan verder in onze uitleg over UniFi NVR-opslag & RAID.
Onze dienstlaag: wij adviseren eerlijk of je genoeg hebt aan een recorder, of dat een NAS ernaast verstandig is. Voor de meeste huishoudens is een NVR prima; voor bedrijven, meerdere locaties of lange bewaartijden komt een NAS in beeld.
Systeem van een ander? Wij nemen het over
Je hoeft je systeem niet bij ons gekocht te hebben, en het maakt niet uit welk merk je hebt: wij nemen álle camerasystemen in onderhoud. Wij installeren, onderhouden en ondersteunen UniFi-netwerkopslag dagelijks — van de eerste inrichting tot back-up en onderhoud — als onderdeel van je complete camera- en netwerkoplossing. We horen dit dagelijks:
- Je systeem neemt niet meer op of valt steeds uit — wij zoeken uit wat er speelt en lossen het op.
- Je oude installateur is failliet, gestopt of onbereikbaar — wij pakken het gewoon op.
- Elders gekocht of laten plaatsen en je komt er zelf niet uit — wij richten het netjes in en leggen het uit.
- Onenigheid met je vorige leverancier? Geen probleem, wij nemen het systeem en het onderhoud van je over.
- Onderhoud, service & support op elk bestaand systeem: uitbreiden, storingen verhelpen, wachtwoorden en toegang terug in orde.
- Overname & documentatie: we brengen in kaart wat er hangt, zetten de toegang op jouw naam en jij bent weer eigenaar van je eigen systeem.
Veel mensen zoeken hulp omdat ze geen toegang meer hebben tot hun eigen camera’s — wachtwoord kwijt, of de installateur is weg of failliet. In de meeste gevallen krijgen wij dat weer voor je open. Even bellen bespaart je veel gedoe.
Handig om ook te bekijken
Twijfel je over opslag, bewaartijd of back-up?
Wij leveren, installeren en onderhouden UniFi-netwerkopslag als onderdeel van je camerasysteem — ook als je je huidige systeem ergens anders kocht. We denken mee over de juiste bewaartijd en een back-up die je nooit in de steek laat. VEB-erkend, eigen monteurs in loondienst, sinds 1999. Compleet nieuw camerasysteem vanaf €1.199 incl. btw & installatie; in delen betalen is mogelijk.
CameraInstallatie.nl: UniFi ontworpen, geïnstalleerd & onderhouden
Bij CameraInstallatie.nl zijn we specialist in UniFi Protect (camerabewaking), UniFi Access (toegangscontrole) en het UniFi-netwerk eronder. Van ontwerp en levering tot installatie, configuratie, VLAN/firewall en onderhoud — voor woning, bedrijf en grote, verspreide locaties. VEB-erkend, eigen monteurs in loondienst, eigen magazijn en voorraad. En we nemen bestaande UniFi-systemen ook in onderhoud — ook als je ze ergens anders kocht.
Veelgestelde vragen over de UniFi Enterprise NAS
Het is netwerkopslag (NAS) van Ubiquiti met het ZFS-bestandssysteem. Hij heeft 16 schijfvakken, is uitbreidbaar tot meer dan 1 petabyte ruwe opslag en is gemaakt om grote hoeveelheden data — zoals camerabeelden en back-ups — betrouwbaar en jarenlang te bewaren.
ZFS controleert elk datablok met een checksum en herstelt beschadigde data automatisch uit een goede kopie (bij een redundante opstelling). Zo raken je beelden niet stilletjes corrupt. Dat telt vooral als je opnames later als bewijs nodig hebt en zeker wilt weten dat ze nog kloppen.
De NVR (recorder) neemt je camerabeelden live op. De NAS bewaart data betrouwbaar en maakt back-ups — van camerabeelden én bedrijfsbestanden. Ze werken samen: de recorder neemt op, de NAS beschermt de kopie. Voor lange bewaartijden of meerdere locaties is een NAS een goede aanvulling.
Dat hangt af van het aantal camera’s, de resolutie, de beelden per seconde, of je continu of op beweging opneemt, en hoe lang je wilt bewaren. Reken het na met onze opslag-uitleg, of laat ons het voor je uitrekenen op basis van jouw situatie.
Ja. Via UniFi’s beheer plan je back-up-taken in naar een tweede locatie, een netwerkschijf of de cloud, en zie je per taak of die is geslaagd. Wij richten dit voor je in en controleren tijdens onderhoud of de back-ups blijven draaien.
De Enterprise NAS heeft 16 schijfvakken en is uitbreidbaar tot meer dan 1 petabyte ruwe opslag. Hoeveel je netto overhoudt, hangt af van de gekozen redundantie — die extra veiligheid kost wat ruimte, maar beschermt je data.
Ja. De Enterprise NAS is “open-drive”: er zit geen firmware-slot op dat je aan bepaalde merken bindt. Wij adviseren wel schijven die geschikt zijn voor 24/7-gebruik, zodat je opslag betrouwbaar blijft. Dat leveren en plaatsen we voor je.
ZFS kan snapshots (momentopnames) maken. Daarmee haal je een per ongeluk gewist of door ransomware versleuteld bestand terug naar hoe het een moment eerder was. In combinatie met een back-up buiten de deur sta je zo een stuk sterker.
We leveren, installeren en onderhouden UniFi-netwerkopslag als onderdeel van je camerasysteem. De prijs hangt af van het aantal schijven en de gewenste opslag; we zijn daar vooraf helder over. Een compleet nieuw camerasysteem start vanaf €1.199 incl. btw & installatie, en in delen betalen is mogelijk.
Ja. We nemen bestaande systemen en netwerkopslag in onderhoud, richten ze netjes in en herstellen toegang — ook als je oude installateur onbereikbaar of failliet is. We installeren, onderhouden en ondersteunen deze systemen dagelijks.